Nie był duchownym, ale jednym z najbardziej znanych Ślązaków w szeregach Brygady. Urodził się w dniu 20 sierpnia 1906 r. w Świętochłowicach. W Brygadzie był oficerem łącznikowym. W 1928 r. uzyskał dyplom Wyższej Szkoły Handlowej w Warszawie. Był zatrudniony w przemyśle górniczo-hutniczym na Śląsku. W 1939 r. zgłosił się na ochotnika do wojska i do 22 września brał udział w walkach w kampanii wrześniowej. Potem przedostał się na Węgry i do Francji, a stamtąd do Wielkiej Brytanii. Dobra znajomość języków obcych: niemieckiego, francuskiego i angielskiego spowodowała skierowanie go do sztabu Brygady, gdzie wkrótce został adiutantem Sosabowskiego. W marcu 1944 r. Montgomery podczas inspekcji wojsk polskich w Szkocji zaproponował go na swojego adiutanta. ... Czytaj więcej »

Wyświetleń: 232 | Dodał: Peter | Data: 18 Lutego 2018 | Komentarze (0)

   Urodził się w dniu 23 marca 1909 r. w Nieborowicach (powiat gliwicki). Jego rodzicami byli August i Emma, z d. Pałaszyńska. Po podziale Górnego Śląska jego rodzina zamieszkała po polskiej stronie, w Lasowicach (obecnie część Tarnowskich Gór). W 1932 r. Hubert wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze koło Poznania. Święcenia kapłańskie otrzymał w dniu 27 czerwca 1937 r. w kościele w Obrze. Swoją pierwszą mszę świętą odprawił w dniu 29 czerwca 1937 r. o godz. 9.30 w kościele św. Katarzyny w Lasowicach. Po uzyskaniu święceń kapłańskich udał się na Cejlon, gdzie rozpoczął pracę misyjną. Tam zastał go wybuch wojny. Zgłosił się do władz polskich w Paryżu i został wojskowym kapelanem. W dniu 15 września 1942 r. uzyskał przydział do Brygady Sp ... Czytaj więcej »

Wyświetleń: 295 | Dodał: Peter | Data: 18 Lutego 2018 | Komentarze (0)

   Urodził się w dniu 5 maja 1889 r. w Dobrzeniu Wielkim na terenie obecnego woj. opolskiego. Pochodził z biednej, chłopskiej rodziny. Jego ojcem był Jan, a matką Agnieszka, z d. Tomala. W dniu 4 września 1904 r. wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego. Podjął studia filozoficzne i teologiczne. W dniu 8 września 1914 r. przyjął święcenia kapłańskie. Swoją pierwszą mszę święta odprawił w kościele w Dobrzeniu Wielkim. Podczas I wojny światowej służył w armii niemieckiej, najpierw jako sanitariusz w szpitalu wojskowym w Altheid, a później jako kapelan na froncie zachodnim. W październiku 1919 r. został wikarym w parafii św. Trójcy w Mikulczycach. Był tajnym członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. Brał czynny udział w akcji plebiscytowej i w I powstaniu śląskim. W ... Czytaj więcej »

Wyświetleń: 420 | Dodał: pietruchadariusz | Data: 18 Lutego 2018 | Komentarze (0)

Przygotowania.

   W marcu 1944 r. Brygada składała się z trzech batalionów, kompanii łączności, kompanii saperów, dywizjonu lekkiej artylerii (osiem haubic kal. 75 mm) i dywizjonu artylerii przeciwpancernej (piętnaście dział 15-funtowych), kompanii sanitarnej i kompanii zaopatrzenia. Ogółem było to 2000 żołnierzy i oficerów. W bitwie pod Arhnem wzięło udział ok. 1600 Polaków. Wśród nich było wielu Polaków ze Śląska i Wielkopolski, którzy zostali wcieleni do Wehrmachtu i zdezerterowali lub dostali się do niewoli (np. w Afryce Północnej). Po wizycie gen. B. Montgomery’ego w jednostce (marzec 1944 r.) polski Wódz Naczelny wyraził zgodę na podporządkowanie polskiej jednostki Montgomery’emu. W dni ... Czytaj więcej »

Wyświetleń: 448 | Dodał: Peter | Data: 18 Lutego 2018 | Komentarze (0)

   Płk. Stanisław Sosabowski zaproponował brytyjskiemu dowództwu, aby utworzyć polską jednostkę specjalną w formie brygady spadochronowej. Takiej jednostki polska armia nigdy dotąd nie posiadała. Uzyskał zgodę. Na miejsce formowania jednostki wybrano Elliock w hrabstwie Dumries, w niezamieszkałym zamku otoczonym wielkim parkiem. Polscy żołnierze weszli w skład 4 Kadrowej Brygady Strzelców, która miała zostać wysłana do Kanady. Wkrótce część z tych żołnierzy zostało jednak wysłanych do zamku Inverlochy Castle w pobliżu miasteczka Fort William. Nikt nie wyjechał do Kanady. W zamku Inverlochy mieli przejść specjalistyczne szkolenie dywersyjne. Potem mieli być zrzuceni na terytorium okupowanego kraju. Wybrał ich sam Sosabowski. Tam zrodziła się idea stworzenia polskiej jednostki spad ... Czytaj więcej »

Wyświetleń: 447 | Dodał: pietruchadariusz | Data: 18 Lutego 2018 | Komentarze (0)

   Urodził się w dniu 8 maja 1892 r. w Stanisławowie (Kresy Wschodnie). Pochodził z prostej rodziny. Jego ojciec był kolejarzem. Stanisław miał młodszego brata i siostrę. Ukończył gimnazjum w Stanisławowie. Gdy miał 11 lat, zmarł jego ojciec. Sytuacja materialna rodziny jeszcze się pogorszyła. Młody Stanisław zarabiał na udzielaniu korepetycji. Od młodości angażował się w działalność patriotyczną. Został członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i Towarzystwa Młodzieży Polskiej. Później związał się z Polskimi Drużynami Strzeleckimi, które zaszczepiły w nim ducha wojskowości. Na początku I wojny światowej został wcielony do 58 Pułku Piechoty cesarstwa austro-węgierskiego. Wraz z pułkiem został wysłany na front wschodni, gdzie w 1915 r. został poważnie ra ... Czytaj więcej »

Wyświetleń: 325 | Dodał: Peter | Data: 17 Lutego 2018 | Komentarze (0)